SALE: $140 (-67%) $420
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11883359 |
| MPN: | 42646 |
| GTIN: | 886678566822 |
| Model: | Invicta NHL 42646 |
| Band Color: | Two-tone (Blue and Black) |
| Dial Color: | Black |
| Bezel Color: | Black |
| Case Size: | 48 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 42646 |
| Features: | Hour Minute Second |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Silicone and Stainless Steel |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Black |
| Water Resistance: | 100 meters / 330 feet |
| Indices: | Index-Arabic Numeral |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Style: | Watches |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Japan |
| Caseback: | Solid |
| Handedness: | Left |
| Bezel Type: | Uni-directional Rotating |
| Bezel: | Uni-directional Rotating |
| Case Diameter: | 48 mm |
| clasp: | Buckle |
| Gender: | Men`s |
| Series: | NHL |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Nhl Colorado Avalanche Quartz Black Dial Men`s Watch 42323 - Dial: Black, Band: Two-tone (Black and Gold-tone), Bezel: Black
Invicta Men`s 48mm Pro Diver Nhl Jersey Devils Scuba Chronograph 100m Watch - Dial: Black, Band: Black, Gold, Bezel: Black, Gold
Invicta Nhl Retro 52mm Quartz Chronograph Glass Fiber Yellow Black SS Watch - Dial: Multicolor, Band: Black, Yellow, Bezel: Multicolor
Invicta Nhl Pittsburgh Penguins Sea Spider 42mm Chronograph Limited Ed 43434 - Dial: Black, Yellow, Band: Black, Bezel: Silver
Invicta Nhl 52mm Toronto Maple Leafs Retro Glass Fiber Quartz Watch 42291 - Dial: Blue, Silver, Band: Blue, Silver