$728
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11885541 |
| MPN: | 34470 |
| Model: | Invicta Venom |
| Bezel Color: | White Blue |
| Band Color: | White Blue |
| Dial Color: | Blue White Red |
| Case Size: | 52 mm |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 22mm |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Style: | Luxury |
| Features: | 12-Hour Dial Rotating Bezel Scratch-Resistant Screwdown Crown Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Water Resistance: | 1000 m (100 ATM) |
| Reference Number: | 34470 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather Silicone |
| With Manual/Booklet: | No |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Venom 25973 Swiss Movement Blue Rubber Band 52mm Tritnite Mens Watch - Band: Blue
Invicta Reserve Venom Lady 42mm Black Mop Diamond Dial Swiss Chrono Watch 28619 - Dial: Black, Gold, Multicolor, White, Band: Gold, Yellow, Bezel: Gold, Yellow
Invicta Venom Chronograph Dial 46mm Stainless Steel Gold Men`s Watch - Dial: Gold, Band: Gold, Bezel: Gold
Swiss Made Invicta 10809 Reserve Venom Chronograph Black Dial Mens Watch - Dial: Black, Band: Black