$165
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11887756 |
| MPN: | 48614 |
| GTIN: | 886678637775 |
| Model: | Invicta Grand Diver |
| Bezel Color: | Black Hot Pink Blue Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black Pink |
| Max Wrist Size: | 210mm |
| Case Size: | 52 mm |
| Band Width: | 24 mm |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Original Packaging Description: | With Box |
| Indices: | Round Indexes 12-Hour Dial |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Handedness: | Left |
| Caseback: | Screwback Case |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Escapement Type: | Cylinder |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Diver |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Luminous Hands Scratch-Resistant Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 300 m (30 ATM) |
| Movement: | SWISS Ronda 515 Quartz |
| Complications: | Date Indicator |
| Reference Number: | 48614 |
| Type: | Wristwatch |
| Metal Purity: | 316L |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Extra Links: | No |
| Theme: | South Beach |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta 3044 Men`s NH35A Automatic Black Dial Grand Diver - Black, Dial: Black, Band: Silver
Invicta Grand Diver Men`s 47mm Automatic Watch 47302 Black Dial Coke Bezel - Dial: Black, Gray, Silver, White, Band: Silver, Bezel: Black, Red, Silver
Invicta 47187 Men`s 47mm Grand Diver Miami Edition Automatic Pink Dial Watch - Dial: Pink, Band: Black, Bezel: Black
Invicta Pro Diver Grand Diver Automatic Silver Dial Men`s Watch 3050 - Silver / Skeleton, Dial: Silver, Band: Two-tone (Silver-tone and Gold-tone)
Invicta Grand Diver Quartz Blue Dial Stainless Steel Men`s Watch 28766 - Dial: Blue, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Invicta Grand Diver Automatic Dual Time Men`s 47mm Stainless Watch 45812 - Dial: Black, White, Band: Silver, Bezel: Black, Silver
Invicta Nfl Miami Dolphins Men`s 47mm Grand Diver Automatic Watch 45029 - Dial: Green, Orange, Silver, White, Band: Silver, Bezel: Green, Orange, Silver
Invicta Grand Diver Automatic Dual Time Men`s 47mm Stainless Watch 45815 - Dial: Black, Blue, Band: Silver, Bezel: Black, Blue, Silver