$178
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11888779 |
| MPN: | 47998 |
| GTIN: | 886678639397 |
| Model: | Invicta NFL |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Blue |
| Max Wrist Size: | 8.1-8.25 in |
| Case Size: | 44 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Titans |
| Indices: | Round Indexes |
| Year Manufactured: | 2024 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Luminous Hands Luminous Indexes Mineral Crystal Multiple Hands Push/Pull Crown Scratch-Resistant Seconds Hand Splash Proof Water Resistance Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Unit Quantity: | 1 |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 47998 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | NFL Football |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Men`s Watch Nfl Las Vegas Raiders Grey and Black Dial Bracelet 47869 - Dial: Grey, Black, Band: Black
Invicta Nfl Chicago Bears Men`s 43mm Gold Stainless Quartz Watch 42426 - Dial: Black, Gold, Multicolor, Red, White, Yellow, Band: Gold, Yellow, Bezel: Gold, Yellow
Invicta Nfl San Francisco 49ers Men`s 44mm Mesh Stainless Quartz Watch 47971 - Dial: Black, Brown, Champagne, Multicolor, Red, White, Band: Silver, Bezel: Silver
Invicta Nfl England Patriots Men`s 47mm Grand Diver Automatic Watch 45031 - Dial: Blue, Red, Silver, White, Band: Silver, Bezel: Blue, Red, Silver
Invicta x Nfl Las Vegas Raiders Women`s Silver Crystal Watch 38mm 42056 - Dial: Multicolor, Band: Silver, Bezel: Gray
Invicta Nfl Baltimore Ravens Chronograph Quartz Men`s Watch 30257 - Dial: Purple, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Invicta Nfl Cleveland Browns Chronograph Quartz Men`s Watch 30262 - Dial: Brown, Band: Silver-tone, Bezel: Brown and Orange and Steel