SALE: $184 (-38%) $295
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11889172 |
| MPN: | 28131 |
| GTIN: | 886678336036 |
| Model: | Invicta Aviator 28131 |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Case Size: | 50.5 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Indices: | Arabic Numeral |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Gender: | Men`s |
| Case Thickness: | 17 mm |
| clasp: | Fold Over |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Watches |
| Features: | Chronograph Date Hour Minute Second |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 meters / 330 feet |
| Reference Number: | 28131 |
| Case Diameter: | 50.5 mm |
| Series: | Aviator |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Black |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Men`s Watch Aviator Quartz Chrono Black Dial Blue Silicone Strap 39898 - Dial: Black, Band: Blue
Invicta Men`s Watch Aviator Chrono Rose Gold Dial Stainless Steel Bracelet 28128 - Dial: Rose Gold, Band: Rose
Invicta Men`s Watch Aviator Blue Black and Silver Dial Silicone Strap 49300 - Dial: Blue, Black, Silver, Band: Blue
Invicta Aviator Quartz Gunmetal Dial Men`s Watch 49720 - Dial: Gunmetal, Band: Black, Bezel: Black
Invicta Aviator Quartz Gunmetal Dial Men`s Watch 49718 - Dial: Gunmetal, Band: Black, Bezel: Silver-tone and Gold
Invicta Aviator Chronograph Dark Grey Dial Men`s Watch 17204 - Dial: Dark Grey, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone