$391
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11889686 |
| MPN: | 27075 |
| GTIN: | 886678325320 |
| Model: | Invicta Coalition Forces |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Purple |
| Case Size: | 56 mm |
| Band Width: | 31 mm |
| Closure: | Double-Locking Fold-Over Clasp |
| Indices: | Baton Indexes |
| Year Manufactured: | 2017 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 17 mm |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Classic Diver Dress/Formal Formal Luxury Military Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Luminous Hands Luminous Indexes Push/Pull Crown Rotating Bezel Swiss Made Swiss Movement date hour second |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | quartz Chronograph |
| Reference Number: | 27075 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | Coalition Forces |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Men`s Disney Limited Edition 52mm Quartz Black Dial Steel Bracelet Watch - Dial: Silver, Band: Steel, Bezel: Silver
Invicta Coalition Forces Hawk Men’s Watch-52mm Black 32727 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Invicta Coalition Forces Quartz Military Green Dial Nylon Strap Men`s Watch49633 - Band: Olive Green
Invicta Coalition Forces Military Watch Camouflage Green Tan Model 49512 - Band: Camouflage
Invicta Men`s Watch Coalition Forces Compass Dark Green Dial Nylon Strap 49510 - Dial: Dark Green, Band: Camouflage, Green
Invicta Coalition Forces Sniper Mens 50mm 4-Time Zones Gold Military Watch 31141 - Dial: Black, Gold, White, Yellow, Band: Black, Bezel: Gold, Yellow
Invicta 0673 Coalition Forces Men`schronograph Burgundy Dial Titanium Watch - Burgundy
Invicta Coalition Forces Men`s Axis Ranger 49mm Black Compass Bezel Watch 49509 - Dial: Black, White, Band: Black, Bezel: Black, White, Yellow