SALE: $134 (-31%) $195
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11890179 |
| MPN: | 27773 |
| GTIN: | 0886678332427 |
| Model: | Invicta Speedway |
| Bezel Color: | Pink Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Pink Black |
| Lug Width: | 20 mm |
| Case Size: | 40 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Case Shape: | Round |
| Theme: | Speedway |
| BandWidth: | 20 mm |
| Calendar: | Date |
| CaseColor: | Black |
| CaseMaterial: | Plated Stainless Steel |
| CaseShape: | Round |
| CaseThickness: | 14 mm |
| Collection: | Speedway |
| Crown: | Screw-down |
| Crystal: | Mineral |
| Dial: | Black Pink |
| WarrantyLength: | 3 year |
| WaterResistant: | 200 Meters |
| Closure: | Buckle |
| Number of Jewels: | 11 Jewels |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Handedness: | Right |
| Caseback: | Screwback |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Fixed |
| Escapement Type: | Cylinder |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver Sport Luxury Dress/Formal Casual Classic |
| Features: | Date Indicator Seconds Hand Day Indicator Scratch-Resistant Chronograph Screwdown Crown Water-Resistant Mineral Crystal Luminous Hands Multi-Dial 12-Hour Dial Small Second Splash Proof |
| Case Material: | Stainless Steel Crystal |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | 27773 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
| Manufacturer: | Invicta |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Men`s Watch Speedway Quartz Black Dial Yellow Gold Bracelet 48516 - Dial: Black, Band: Yellow
Invicta Men`s Speedway Chronograph Watchquartz Stainless Steel Bracelet 25479 - Quartz
Invicta Speedway Men`s Watch 9211 - White, Dial: White, Black, Band: Silver
Invicta Speedway Chronograph Brown Dial Two-tone Men`s Watch 17029 - Dial: Brown, Band: Two-tone (Silver-tone and Rose Gold-plated), Bezel: Silver-tone
Invicta Men`s Watch Speedway Quartz Chronograph Blue Dial Steel Bracelet 19532 - Dial: Blue, Band: Gold, Bezel: Gold, Blue
Invicta Speedway Chronograph Blue Dial Men`s Watch 25483 - Dial: Blue, Band: Gold, Bezel: Yellow Gold-tone
Invicta Men`s Watch Speedway Chronograph Black Dial Yellow Gold Bracelet 28658 - Dial: Black, Band: Yellow