$176
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11890695 |
| MPN: | 12802 |
| GTIN: | 886678128020 |
| Model: | Invicta Specialty |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Multicolor |
| Dial Color: | White |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 42 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Buckle |
| Original Packaging Description: | With Box |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Caseback: | Screwback |
| Department: | Men`s |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Age Group: | Adult |
| Style: | Dress/Formal Luxury Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Luminous Hands Push/Pull Crown Scratch-Resistant Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Age: | Modern (2000-present) |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Complications: | Date Indicator |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 12802 |
| Type: | Wristwatch |
| Metal Purity: | 316L |
| Band Material: | Nylon |
| Extra Links: | No |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta 12173 Men`s Specialty Quartz Blue Dial Black Leather Strap Swiss Watch - Dial: Blue, Band: Black
Invicta Specialty Men`s Quartz Watch - 45mm - Steel / Black 1326 - Dial: Black, Band: Black, Silver
Watch Invicta 47425 Specialty Men 43 Stainless Steel - Dial: Steel, Band: Gold, steel
Watch Invicta 47454 Specialty Men 43 Stainless Steel - Dial: Steel, Band: Gold, steel
Invicta Specialty Multi-function Silver Dial Men`s Watch 12172 - Black / Gold / Silver, Dial: Silver, Band: Black
Invicta Men`s Watch Specialty Green Dial Two Tone Steel Bracelet Quartz 47485 - Dial: Green, Band: Silver, Yellow
Invicta Specialty Quartz Black Dial Men`s Watch 47492 - Dial: Black, Band: Rose Gold-tone, Bezel: Rose Gold-tone
Invicta Men`s Watch Specialty Quartz Green Dial Yellow Gold Steel Bracelet 49530 - Dial: Green, Band: Yellow