$209
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11891422 |
| MPN: | 8926OBXL |
| Model: | 8926OBXL |
| Bezel Color: | Black |
| Color: | Black |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Black |
| Max Wrist Size: | 8.26 - 8.5 in |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 43mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Indices: | Round Indexes |
| Case Thickness: | 15 mm |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Caseback: | Exhibition |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Water-Resistant |
| Unit Quantity: | 1 |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| With Papers: | No |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |