$226
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11892113 |
| MPN: | 33795 |
| GTIN: | 886678404476 |
| Model: | Invicta Speedway |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | camo Blue Multicolor |
| Lug Width: | 24 mm |
| Case Size: | 50 mm |
| Band Width: | 24 mm |
| Country of Origin: | Unknown |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | camouflage |
| Indices: | 12-Hour Dial Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Gender: | Men`s |
| Case Thickness: | 14.1mm |
| Band/Strap: | Buckle Band |
| Handedness: | Right |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Fashion Diver Military Pilot/Aviator |
| Features: | Fixed Bezel 12-Hour Dial Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | TMI VR31 Quartz Chronograph (Battery Powered) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 33795 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Cordura Leather |
| Theme: | army |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Men`s Watch Speedway Black and Gold Tone Dial Two Tone Bracelet 9224 - Dial: Black, Band: Silver/Gold
Invicta Speedway 17026 Chronograph 39.5mm Two-tone White Dial 200M Quartz Watch - Dial: White, Band: White, Bezel: Gold
Invicta Speedway Chronograph Quartz Silver Dial Men`s Watch 30991 - Dial: Silver, Band: Two-tone (Silver-tone and Gold-tone), Bezel: Silver-tone
Invicta Speedway Men`s Watch 9211 - White, Dial: White, Black, Band: Silver
Invicta Speedway Chronograph Brown Dial Two-tone Men`s Watch 17029 - Dial: Brown, Band: Two-tone (Silver-tone and Rose Gold-plated), Bezel: Silver-tone
Watch Invicta 49089 Speedway Lady 34 Stainless Steel - Dial: Rose gold, Band: Rose gold
Invicta Speedway Chronograph Quartz Black Dial Men`s Watch 31001 - Dial: Black, Band: Yellow Gold-tone, Bezel: Yellow Gold-tone