$340
Genuine & Authentic Chanel
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Chanel
Chanel is a luxury company that focuses on high fashion and ready-made clothes, luxury products, and accessories. As a fashion designer, Coco Chanel catered to women`s taste for elegance in dress, with blouses and suits, trousers and dresses, and jewelry of simple design, that replaced the opulent, over-designed, and constrictive clothes and accessories of 19th-century fashion.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Chanel |
| SKU: | 11892151 |
| MPN: | CH3408QA |
| Model: | CH3408QA |
| Frame Color: | Black |
| Lens Socket Width: | 54 mm |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Temple Length: | 140 mm |
| Type: | Eyeglasses |
| Department: | Women |
| Theme: | Designer |
| Style: | Full Rim |
| Frame Material: | Acetate Metal |
| Country of Origin: | Italy |