$330
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11892698 |
| MPN: | 35163 |
| Model: | Invicta Grand S1 Rally |
| Dial Color: | Black Green White |
| Band Color: | Black Gray Green Multicolor |
| Bezel Color: | Black Gray Green Multicolor Silver |
| Case Size: | 52 mm |
| Max Wrist Size: | 8.26 - 8.5 in |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 35163 |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Luxury |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Date Indicator Day Indicator Limited Edition Luminous Hands Luminous Indexes Sapphire Crystal Scratch-Resistant Screwdown Crown Small Second Splash Proof Swiss Movement Water-Resistant |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 500 m (50 ATM) |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | Round Indexes Non-Numeric Hour Marks |
| Watch Shape: | Round |
| Band/Strap: | Bracelet/Link Band |
| Caseback: | Screwback Case |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Finish: | Matte |
| Chronograph Type: | Chronograph |
| Dial Style: | Seconds Hand |
| Original Packaging Description: | With Box |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Star Wars Darth Vader Women`s 40mm Limited Edition Bolt Watch 26235 - Dial: Black, Multicolor, Red, Band: Black, Bezel: Black
Invicta Star Wars Darth Vader Men`s 52mm Limited Edition Chronograph Watch 26268 - Dial: Black,Gray, Band: Black, Bezel: Black
Invicta 27669 Star Wars Limited Edition Boba Fett Black Strap Men`s Watch 200 - Dial: Green, Red, Gunmetal, Band: Black
Invicta Star Wars 50mm Kylo Ren Men`s Limited Edition Chronograph Watch 35044 - Dial: Black, Multicolor, Silver, Band: Black, Bezel: Black, Red
Invicta Star Wars Darth Vader Limited Men`s 52mm Triple Black Chrono Watch 40087 - Dial: Black, Gray, Red, Band: Black, Bezel: Black
Invicta Star Wars R2-D2 Women`s 40mm Limited Edition Silver Bolt Watch 26234 - Dial: Blue, Multicolor, Silver, Band: Silver, Bezel: Silver
Invicta Star Wars Boba Fett Men`s 46mm Limited Ed Swiss Chronograph Watch 34686 - Dial: Black, Gray, Green, Multicolor, Band: Green, Bezel: Silver