$690
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11892743 |
| MPN: | 29350 |
| GTIN: | 886678348435 |
| Model: | Invicta DC Comics |
| Bezel Color: | Black Red |
| Band Color: | Black Red |
| Dial Color: | Multicolor |
| Lug Width: | 26 mm |
| Case Size: | 52 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | Round Indexes |
| Year Manufactured: | 2018 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 18.4mm |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men`s |
| Caseback: | Solid |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Classic Dress/Formal Luxury |
| Features: | Limited Edition |
| Case Material: | Stainless Steel Polyurethane |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Reference Number: | 29350 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone Stainless Steel |
| Theme: | Superhero |
| Case Finish: | Polished |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta DC Comics Women`s 40mm Limited Crystals Swiss Chrono Watch 41268 - Dial: Blue, Multicolor, Red, White, Yellow, Band: Gold, Yellow, Bezel: Blue, Gold, Red, Yellow
Invicta DC Comics Black Adam Men`s 53mm Limited Edition Chronograph Watch 37615 - Dial: Black, Gold, Multicolor, Yellow, Band: Black, Gold, Yellow, Bezel: Black
Invicta DC Comics Men`s 48mm Joker Limited Edition Gunmetal Chrono Watch 35074 - Dial: Black, Gray, Multicolor, White, Band: Gray, Gunmetal, Bezel: Green, Silver
Invicta Reserve DC Comics Joker Swiss Quartz Chrono Strap Limited Watch26950 - Dial: Green, Purple, Red, Silver, Band: Black, Bezel: Black, Green, Purple
Invicta DC Comics Black Adam Men`s 52mm Limited Edition Chronograph Watch 41250 - Dial: Black,Gold,White,Yellow, Band: Black, Bezel: Black,Gold,Yellow
Invicta DC Comics Men`s 48mm Joker Limited Edition Gunmetal Chrono Watch 35073 - Dial: Black, Gray, Multicolor, White, Band: Black, Bezel: Purple, Silver