$334
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11892888 |
| MPN: | 16311 |
| GTIN: | 886678213696 |
| Model: | Invicta Venom |
| Dial Color: | Black Gold Multicolor Silver |
| Band Color: | Black |
| Case Size: | 53.7 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Max Wrist Size: | 7.6-8 in |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 16311 |
| Customized: | Yes |
| Style: | Casual Diver Dress/Formal Luxury Sport Big Face |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Date Indicator Day Indicator Luminous Hands Multi-Dial Multiple Hands Rotating Bezel Sapphire Crystal Scratch-Resistant Screwdown Crown Splash Proof Swiss Made Swiss Movement Water-Resistant |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Silicone |
| Display: | Analog |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 1000 m (100 ATM) |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | 12-Hour Dial Multi Dial Multiple Hands Non-Numeric Hour Marks Retrograde Date Seconds Hand |
| Watch Shape: | Round |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Caseback: | Screwback Case |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Case Finish: | Polished |
| Chronograph Type: | Chronograph |
| Extra Links: | No |
| Original Packaging Description: | With Box |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Venom 33652 Men`s Round Analog Gold Tone Navy Blue Silicone Watch - Dial: Gold, Black, Silver, Band: Navy Blue, Bezel: Gold, Navy Blue
Invicta 47910 Men`s 54mm Venom Aqua Dial Silver Tone Stainless Steel Watch - Dial: Aqua, Band: Silver, Bezel: Silver
Invicta Venom Women`s 44mm Sea Foam Green Dial Quartz Chronograph Watch 33641 - Dial: Green, White, Band: Black, Bezel: Green, Silver
Invicta Venom Sea Dragon Men`s 54mm Red Swiss Quartz 1000M WR Watch 45493 - Dial: Red, White, Band: Red, Bezel: Black, Gray, Silver
Invicta 23889 Venom Chronograph Black Dial Stainless Steel Men`s Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Gold
Swiss Made Invicta 10810 Reserve Venom Chronograph Silver Dial Mens Watch - Dial: Silver, Band: Black
Invicta Reserve Venom Men`s 52mm Mother of Pearl Swiss Chronograph Watch 25977 - Dial: Black, Gold, Multicolor, White, Band: Silver, Bezel: Black, Gold, Silver