$528
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11892890 |
| MPN: | 19764 |
| GTIN: | 886678242566 |
| Model: | Venom |
| Bezel Color: | Multicolor |
| Band Color: | Multi-Color Rainbow Plating IRIDESCENT Multicolor |
| Dial Color: | Black |
| Max Wrist Size: | 8.1-8.25 in |
| Lug Width: | 26 mm |
| Case Size: | 52 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Closure: | Buckle |
| Number of Jewels: | 11 Jewels |
| Indices: | Round Indexes |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 21mm |
| Handedness: | Right |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Luxury |
| Age Group: | Adult |
| Features: | Luminous Hands Rotating Bezel Screwdown Crown Swiss Movement Chronograph Date Indicator ISO 6425 / Diver`s Water-Resistant 12-Hour Dial |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Swiss Movement Ronda 5040.D Quartz Chronograph |
| Water Resistance: | 1000 m (100 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 19764 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Matte |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Venom 25973 Swiss Movement Blue Rubber Band 52mm Tritnite Mens Watch - Band: Blue
Invicta Venom Combat Men`s 52mm Desert Camo Quartz Chrono Watch 47757 - Dial: Black, Bronze, Brown, Gray, White, Band: Silver, Bezel: Bronze, Brown, Silver
Invicta Men`s 80480 Venom Champagne Dial Chronograph Polyurethane Quartz Watch - Dial: Champagne, Band: Black, Bezel: Black
Invicta Reserve Venom Men`s 54mm Cage Dial Swiss Made Chronograph Watch 16311 - Dial: Black, Gold, Multicolor, Silver, Band: Black