$166
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11894399 |
| MPN: | 26850 |
| GTIN: | 0886678322923 |
| Model: | Invicta Pro Diver |
| Bezel Color: | Black Silver |
| Band Color: | Silver Gold Gray Yellow |
| Dial Color: | Black |
| Max Wrist Size: | 8.1-8.25 in |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 47 mm |
| With Papers: | Yes |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Chronograph Type: | Chronograph |
| Complications: | Date Indicator |
| Original Packaging Description: | With Box |
| Seller`s Warranty: | No |
| Water Resistance: | 300 m (30 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Indices: | 12h Dial Non-Numeric Hour Marks |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Reference Number: | 26850 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men Adult Unisex Adults |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver |
| Features: | Screwdown Crown Mineral Crystal Luminous Hands Date Indicator Scratch-Resistant Rotating Bezel Chronograph |
| Case Finish: | Polished |
| Case Material: | Stainless Steel Crystal |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Pro Diver Mop Dial Ladies Watch 6895 - Gold / Mother of pearl, Dial: Mother of Pearl, Band: Two-tone (Silver-tone and Yellow Gold-plated)
Invicta 26973 Men`s Pro Diver Black Dial Two Tone Bracelet Watch - Dial: Black, Band: Multicolor (Silver-Tone and Gold-Tone), Bezel: Silver-tone
Invicta Men`s Watch Pro Diver Chronograph Quartz Pink Black Dial Strap 47286 - Dial: Pink, Black, Band: Black
Invicta Pro Diver Chronograph Silver Dial Men`s Watch 22317 - Dial: Silver, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Invicta 26974 Pro Diver Blue Dial 40 mm Men`s Watch - Gold-tone, Dial: Blue, Band: Gold
Invicta Pro Diver Grand Diver Automatic Black Dial Men`s Watch 3044 - Black / Skeleton, Dial: Black, Band: Silver-tone
Invicta Pro Diver Quartz Silver Dial Men`s Watch 49275 - Dial: Silver-tone, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Invicta Men`s Quartz Watch Pro Diver Chronograph Two Tone Steel Bracelet 22416 - Dial: Black, Band: Silver, Black