$142
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11894884 |
| MPN: | 44835 |
| GTIN: | 886678596249 |
| Model: | Invicta Pro Diver |
| Dial Color: | Black Gold White Yellow |
| Band Color: | Black |
| Bezel Color: | Black Gold Silver Yellow |
| Case Size: | 48 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Max Wrist Size: | 7.6-8 in |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 44835 |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Formal Luxury Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Luminous Hands Luminous Indexes Multiple Hands Push/Pull Crown Rotating Bezel Sapphire Crystal Scratch-Resistant Seconds Hand Splash Proof Water-Resistant |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Silicone |
| Display: | Analog |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | Round Indexes Non-Numeric Hour Marks |
| Watch Shape: | Round |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Caseback: | Snap |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Case Finish: | Polished |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Band Type: | Two-Piece Strap |
| Dial Style: | Seconds Hand |
| Original Packaging Description: | With Box |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Pro Diver Automatic Blue Dial Men`s Watch 30097 - Dial: Blue, Band: Yellow Gold-tone, Bezel: Yellow Gold-tone
Invicta Pro Diver Gold Dial Chronograph Men`s Watch 25854 - Dial: Gold-tone, Band: Gold-tone, Bezel: Gold-tone
Invicta Pro Diver Chronograph Black Dial Men`s Watch 22799 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black Ion-plated
Invicta Men`s 34336 Pro Diver Automatic 3 Hand Black Dial Watch - Black, Dial: Black, Band: Silver, Black
Invicta Men`s Watch Pro Diver Chronograph Quartz Pink Black Dial Strap 47286 - Dial: Pink, Black, Band: Black
Invicta Men`s Watch Pro Diver Black Dial Automatic Stainless Steel Bracelet 8926 - Black, Face: Black, Dial: Black
Invicta Men`s Watch Pro Diver Latam Exclusive Quartz Blue Silicone Strap 49271 - Dial: Blue, Band: Blue
Invicta Pro Diver Chronograph Black Dial Men`s Watch 22318 - Dial: Black, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone