$225
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11895989 |
| MPN: | 41250 |
| GTIN: | 886678551637 |
| Model: | Invicta Speedway Viper |
| Bezel Color: | Black Gold Yellow |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black Gold White Yellow |
| Lug Width: | 26 mm |
| Case Size: | 52 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Max Wrist Size: | 7.6-8 in |
| Dial Style: | 12-Hour Dial |
| Band Type: | Two-Piece Strap |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Department: | Men |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Luxury Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Date Indicator Limited Edition Luminous Hands Luminous Indexes Push/Pull Crown Rotating Bezel Sapphire Crystal Scratch-Resistant Seconds Hand Splash Proof Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 41250 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Indices: | Round Indexes Non-Numeric Hour Marks |
| Caseback: | Solid |
| Chronograph Type: | Chronograph |
| Country of Origin: | United States |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Mens Invicta 25508 Speedway Viper Chronograph Blue Dial Rubber Strap Watch - Blue, Dial: Blue, Band: Gold, Blue
Invicta Speedway Viper Men`s 52mm Rose Gold Brown Swiss Chronograph Watch 34016 - Dial: Brown, Band: Silver, Black, Bezel: Rose Gold, Silver
Invicta Speedway Viper Men`s 52mm Double Black Quartz Chronograph Watch 28022 - Dial: Black, Blue, White, Band: Black, Bezel: Black, White
Invicta Speedway Viper Men`s 52mm Electric Blue Swiss Chronograph Watch 34017 - Dial: Blue, Band: Blue, Black, Manufacturer Band: Black
Invicta Speedway Viper Men`s 52mm Mother of Pearl Dial Chronograph Watch 33719 - Dial: Black, Gray, Multicolor, Silver, Band: Black, Bezel: Silver
Invicta DC Comics Men`s 48mm Joker Limited Edition Gunmetal Chrono Watch 35073 - Dial: Black, Gray, Multicolor, White, Band: Black, Bezel: Purple, Silver
Invicta Speedway Viper Men`s 52mm Mother of Pearl Chronograph Watch 30409 Rare - Dial: Multicolor, White, Band: Black, Bezel: Silver