$245
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11896388 |
| MPN: | 8926T-TF |
| Model: | Invicta Ti-22 |
| Dial Color: | Black Blue |
| Band Color: | Gray Silver Titanium |
| Bezel Color: | Black Gray Silver Titanium |
| Case Size: | 40 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Max Wrist Size: | 8.1-8.25 in |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 8926T-TF |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Formal Luxury Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Luminous Hands Luminous Indexes Mineral Crystal Multiple Hands Rotating Bezel Scratch-Resistant Seconds Hand Self-Winding Splash Proof Water Resistance Water-Resistant |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Titanium |
| Display: | Analog |
| Case Material: | Titanium |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Year Manufactured: | 2025 |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | Round Indexes Stick Indexes Non-Numeric Hour Marks |
| Watch Shape: | Round |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Caseback: | Exhibition |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Case Finish: | Matte |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Dial Style: | Seconds Hand |
| Original Packaging Description: | With Box |