$399
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11896773 |
| MPN: | 10819 |
| Model: | Invicta Reserve Venom |
| Bezel Color: | Gold |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Yellow Gold |
| Max Wrist Size: | 8.26 - 8.5 in |
| Lug Width: | 21 mm |
| Case Size: | 46 mm |
| Band Width: | 21 mm |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | Round Indexes |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 18 mm |
| Handedness: | Right |
| Caseback: | Screwback |
| Department: | Men`s |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Age Group: | Adult |
| Style: | Casual |
| Features: | Water Resistant up to 100 m Date Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Age: | Modern (2000-present) |
| Water Resistance: | 100 Metres / 10 ATM |
| Movement: | Swiss Made ETA G15.211 Chronograph Quartz 6 Jewel |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 10819 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Case Finish: | Brushed |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Reserve Venom Lady 42mm Black Mop Diamond Dial Swiss Chrono Watch 28619 - Dial: Black, Gold, Multicolor, White, Band: Gold, Yellow, Bezel: Gold, Yellow
Swiss Made Invicta 10809 Reserve Venom Chronograph Black Dial Mens Watch - Dial: Black, Band: Black
Invicta Reserve Venom Men`s 54mm Cage Dial Swiss Made Chronograph Watch 16311 - Dial: Black, Gold, Multicolor, Silver, Band: Black
Swiss Made Invicta 10812 Reserve Venom Chronograph 18K Rose Gold Tone Mens Watch - Dial: Green, Band: Black
Swiss Made Invicta 10813 Reserve Venom Chronograph Rose-gold Dial Men`s Watch - Dial: Rose Gold, Band: Black