$146
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11896844 |
| MPN: | 33701 |
| Model: | Invicta Corduba |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Gold Yellow |
| Bezel Color: | Black Gold Yellow |
| Case Size: | 52 mm |
| Max Wrist Size: | 8.6-9 in |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 33701 |
| Features: | Chronograph Date Indicator Luminous Hands Rotating Bezel Sapphire Crystal Scratch-Resistant Screwdown Crown Splash Proof Water-Resistant |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Silicone |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Indices: | 12-Hour Dial Multiple Hands Non-Numeric Hour Marks Seconds Hand |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Style: | Casual Classic Luxury Sport |
| With Papers: | Yes |
| Watch Shape: | Round |
| Caseback: | Screwback Case |
| Case Finish: | Brushed |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Extra Links: | No |
| Original Packaging Description: | With Box |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Men`s 16165 Corduba Analog Display Japanese Quartz Black Watch Date - Black, Quartz
Invicta Men`s Corduba Collection Black Leather Strap Chronograph Watch 1141 - Dial: White, Band: Black, Bezel: Silver
Invicta 7270 Black Corduba Skeleton Automatic 52mm Mens Bracelet Watch - Dial: Black, Band: Black
Invicta Corduba Men`s 52mm Black Dial Gold Silicone Chronograph Watch 33703 - Dial: Black, Gold, Band: Black, Bezel: Black, Gold
Invicta Corduba Men`s 52mm Sapphire Blue Dial Silicone Chronograph Watch 33699 - Dial: Blue, Silver, White, Band: Black, Bezel: Black, Silver
Invicta 1139 48mm Corduba Chronograph Blue Alligator Strap Mens Watch - Dial: White, Band: Blue, Bezel: Silver
Womens Invicta 90224 Corduba Rose Dial White Leather Strap Watch - White
Invicta Men`s 4900 Corduba Diver Chronograph Watch - Dial: Black, Band: Black, Gold, Bezel: Black