$289
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11896914 |
| MPN: | IN29311 |
| Model: | Invicta Ocean |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Multicolor |
| Lug Width: | 20 mm |
| Case Size: | 38 mm |
| Original Packaging Description: | With Box |
| Indices: | 12-Hour Dial |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band/Strap: | Bracelet/Link Band |
| Caseback: | Screwback Case |
| Department: | Women |
| Watch Shape: | Round |
| Age Group: | Adult |
| Style: | Luxury Sport Styles Art Deco Casual Dress/Formal |
| Features: | Limited Edition Push/Pull Crown |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Seller`s Warranty: | No |
| Movement: | Ronda 515 Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Complications: | Date Indicator |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | IN29311 |
| Type: | Wristwatch |
| Metal Purity: | 316L |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Extra Links: | No |
| Case Finish: | Liquid Chrome High Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Certificate: | No |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Men`s 7033 Signature Automatic 3 Hand Silver Dial Watch - Dial: Silver, Band: Silver
Invicta Elegant Ocean Chronograph Men`s Watch 1269 - Silver, Dial: Silver, Band: Silver-tone
Invicta Pro Diver Crew Mens Watch 52mm 47193 White - Dial: White, Band: White, Bezel: Black, Gray, Silver
Invicta Me`s Speedway 40mm Forces OF Nature `ocean` Chronograph Blue Diver Watch - Dial: Light Blue, Orange, Blue, Band: Blue, Bezel: Silver
Invicta Pro Diver Ocean Voyage Firestorm Men`s 52mm Red Dial Chrono Watch 26734 - Dial: Red, White, Band: Black, Bezel: Black, Gray, Silver
Invicta 12555 Ocean Ghost Pro Diver Men`s Watch Black Carbon Fiber Dial - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Gray
Invicta Men s Ocean Ghost II Automatic Diver 2299 - Black
Invicta Men`s 7113 Signature Automatic 3 Hand White Dial Watch - Dial: White, Band: Yellow