$444
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11897219 |
| MPN: | 43790 |
| GTIN: | 886678580743 |
| Model: | Invicta S1 Rally |
| Dial Color: | Black Green Silver White |
| Band Color: | Purple |
| Bezel Color: | Black Purple Silver |
| Case Size: | 51 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Max Wrist Size: | 8.6-9 in |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 43790 |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Luxury Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Luminous Hands Luminous Indexes Multi-Dial Multifunction Push/Pull Crown Sapphire Crystal Scratch-Resistant Seconds Hand Splash Proof Water-Resistant |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | Arabic Numerals Stick Indexes Non-Numeric Hour Marks |
| Watch Shape: | Round |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Bezel Type: | Fixed |
| Caseback: | Screwback |
| Case Finish: | Polished |
| Closure: | Buckle |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Men`s Watch S1 Rally White Dial Leather Strap Quartz Chronograph 24083 - Dial: White, Band: White
Invicta Men`s Watch S1 Quartz Rally Beige Dial Light Brown Leather Strap 30914 - Face: Beige, Dial: White, Band: Brown
IN23084 Invicta S1 Rally Chronograph Blue Dial Men`s Watch - Style /: Black
Invicta S1 Rally Chronograph Ivory Dial Men`s Watch 23077 - Dial: Ivory, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
IN23078 Invicta S1 Rally Chronograph Blue Dial Men`s Watch - Style /: Silver
Invicta S1 Rally Chronograph Ivory Dial Men`s Watch 25724 - Dial: Ivory, Band: Brown, Bezel: Silver-tone
Invicta S1 Rally Prism Color Flip Men`s 44mm Clear Case Chrono Watch 47352 - Dial: Black, Gold, Gray, Multicolor, Silver, White, Band: Black, Bezel: Black, Clear, Gold, Yellow
Invicta S1 Rally Nfl Miami Dolphins Men`s 48mm Limited Edition Watch 45082 - Dial: Blue, Multicolor, Orange, Silver, White, Band: Brown, Bezel: Silver