$215
Genuine & Authentic Oakley
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Oakley
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Oakley |
| SKU: | 11928734 |
| Model: | Fuel Cell OO9096 |
| Frame Color: | Black |
| Lens Color: | Prizm Deep Water |
| Frame Width: | 142 mm |
| Bridge Width: | 19 mm |
| Lens Socket Width: | 60 mm |
| Temple Length: | 130 mm |
| Country of Origin: | Brazil |
| Vertical: | 40 mm |
| Lens Technology: | Polarized |
| Type: | Sunglasses |
| Department: | Men |
| UV Protection: | UV400 |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Style: | Wrap |
| Frame Material: | Acetate |
| Theme: | Designer |
| Features: | Full Rim |
| Height: | 44 mm |
YOU MIGHT ALSO LIKE
OO9096-J1 Mens Oakley SI Fuel Cell Sunglasses - Frame: Color
Oakley Fuel Cell Designer Sunglasses 9096-70 in Polished Black Iridium Mirror - Frame: Multicolor, Lens: Multicolor
Oakley Fuel Cell Sunglasses X-silver with Prizm Blk Lens 9096M660 Mens Eyewear - Frame: Silver, Lens: Black
Oakley Fuel Cell Sunglasses 9096-K2 Polished Black / Prizm Grey Lens - Frame: Polished Black, Lens: Prizm Grey
Oakley Fuel Cell Polarized Iridium Sunglasses Polished Black Ink Frame Lenses - Frame: Black, Lens: Black
Oakley OO9096-N160 Sunglasses Fuel Cell Matte Trans Light Curry/prizm Tungsten - Frame: MATTE TRANS LT CURRY, Lens: PRIZM TUNGSTEN
OO9096-I0 Mens Oakley Fuel Cell Sunglasses - Frame: Black
Oakley Sunglasses Fuel Cell SI OD Eagle Matte Black Grey OO9096-90 - Frame: Black, Lens: Gray