$152
Genuine & Authentic Fossil
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Fossil
Fossil is an American watch and lifestyle company, creatively rooted in authentic vintage and classic design. Fossil strive to create high-quality watches, bags, jewelry and more that preserve the best of the past while updating it for today.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Fossil |
| SKU: | 11930515 |
| MPN: | BQM2856 |
| GTIN: | 807320004790 |
| Model: | Fossil Sullivan |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black Gold |
| Max Wrist Size: | 8 in |
| Lug Width: | 24 mm |
| Case Size: | 44 mm |
| Band Width: | 24 mm |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Indices: | Baton Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Caseback: | Snap |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Tachymeter |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Dress/Formal |
| Features: | 12-Hour Dial Central Second Date Indicator Day Indicator Luminous Hands Luminous Indexes Mineral Crystal Multifunction Seconds Hand Water-Resistant 24-Hour Indicator |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Movement: | Quartz (Battery) |
| Reference Number: | BQM2856 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Brushed |
| Display: | Analog |