$152
Genuine & Authentic Nautica
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Nautica
Nautica is a leading lifestyle brand that captures the essence of the sea, offering a wide range of stylish and versatile clothing and accessories for both men and women. With a focus on quality and timeless nautical themes, Nautica brings a refreshing approach to casual wear, celebrating an active and adventurous lifestyle.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Nautica |
| SKU: | 11931789 |
| MPN: | NAPFWS223 |
| GTIN: | 656086105964 |
| Model: | FINN WORLD |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 21 mm |
| Case Size: | 44 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Country of Origin: | Japan |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Dial Pattern: | Silver |
| Indices: | 12-Hour Dial Easy to Read/Large Numerals |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Department: | Men |
| Caseback: | Snap |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Age Group: | Adult |
| Style: | Diver Casual |
| Features: | 12-Hour Dial Easy to Read/Large Numerals Push/Pull Crown Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| With Papers: | No |
| Reference Number: | NAPFWS223 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Brushed |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
| Manufacturer Case Color: | Silver |
| Year of Manufacture: | 2010-Now |
| Manufacturer Band Color: | Silver |