$102
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11933370 |
| MPN: | 29411 |
| Model: | Invicta Specialty |
| Bezel Color: | Gold |
| Band Color: | Gold |
| Dial Color: | Gold |
| Case Size: | 36 mm |
| Band Width: | 18 mm |
| Indices: | Baton Indexes Stick Indexes |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Department: | Women |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| With Papers: | No |
| Reference Number: | 29411 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta 12173 Men`s Specialty Quartz Blue Dial Black Leather Strap Swiss Watch - Dial: Blue, Band: Black
Watch Invicta 47425 Specialty Men 43 Stainless Steel - Dial: Steel, Band: Gold, steel
Invicta Specialty Multi-function Silver Dial Men`s Watch 12172 - Black / Gold / Silver, Dial: Silver, Band: Black
Invicta Men`s Watch Specialty Green Dial Two Tone Steel Bracelet Quartz 47485 - Dial: Green, Band: Silver, Yellow
Invicta Specialty Quartz Black Dial Men`s Watch 47492 - Dial: Black, Band: Rose Gold-tone, Bezel: Rose Gold-tone
Invicta Men`s Watch Specialty Quartz Green Dial Yellow Gold Steel Bracelet 49530 - Dial: Green, Band: Yellow
Invicta Specialty Chronograph Quartz White Dial Men`s Watch 14330 - Black / Blue / Gold / White, Dial: White, Band: Black
Invicta Specialty Military Multi-function Men`s Watch 12171 - Black / Silver, Dial: Silver, Band: Black