SALE: $434 $449
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11933689 |
| MPN: | 40541 |
| GTIN: | 886678544486 |
| Model: | Invicta Reserve Marvel Black Panther |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Black Purple Titanium |
| Dial Color: | Black Purple Silver Gunmetal |
| Max Wrist Size: | 8.1-8.25 in |
| Case Size: | 54 mm |
| Band Width: | 28 mm |
| Closure: | Fold over safety |
| Dial Pattern: | Black Panther |
| Indices: | Arrow Markers |
| Year Manufactured: | 2021 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 20 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Escapement Type: | Cylinder |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Luxury Sport Travel |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Date Indicator Day/Date Day Indicator Limited Edition Luminous Hands Luminous Indexes Screwdown Crown Seconds Hand Shock-Resistant Splash Proof Water Resistance Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Unit Quantity: | 1 |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 500 m (50 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 40541 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | Superhero |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |