$126
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11933852 |
| MPN: | 48967 |
| Model: | Invicta Specialty |
| Bezel Color: | Gold |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Blue |
| Case Size: | 45 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Push-Button Deployant |
| Dial Pattern: | Sunburst |
| Indices: | Stick Indexes |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Escapement Type: | Cylinder |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic |
| Features: | Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 48967 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Metal Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Singapore |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Women`s Watch Specialty Quartz Green Dial Silver Tone Bracelet 47496 - Dial: Green, Band: Silver
Invicta Men`s Watch Specialty Quartz Silver Tone Stainless Steel Bracelet 49356 - Dial: Silver, Band: Silver
Invicta Men`s Watch Specialty Quartz Green Dial Two Tone Steel Bracelet 49386 - Dial: Green, Band: Silver,Yellow
Invicta Specialty Quartz Rose Gold Dial Ladies Watch 47509 - Dial: Rose Gold-tone, Band: Rose Gold-tone, Bezel: Rose Gold-tone
Invicta Women`s Watch Specialty Yellow Gold Stainless Steel Bracelet 47475 - Dial: Gold, Band: Yellow
Invicta Women`s Watch Specialty Quartz Black Dial Yellow Gold Bracelet 47504 - Dial: Black, Band: Yellow
Invicta Specialty Quartz Black Dial Men`s Watch 47492 - Dial: Black, Band: Rose Gold-tone, Bezel: Rose Gold-tone
Invicta Specialty Chronograph Quartz Black Dial Men`s Watch 37146 - Dial: Black, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone