SALE: $172 (-67%) $516
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11934146 |
| MPN: | 24187 |
| GTIN: | 886678293568 |
| Model: | Invicta BLU 24187 |
| Dial Color: | Silver |
| Band Color: | White |
| Bezel Color: | Yellow Gold-plated |
| Case Size: | 39 mm |
| Band Width: | 24 mm |
| Department: | Women |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 24187 |
| Style: | Watches |
| Features: | Chronograph Date Hour Minute Second |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Silicone with Yellow Gold-plated Inserts |
| Display: | Silver |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 meters / 330 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Arabic Numeral and Index |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Uni-directional Rotating |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Uni-directional Rotating |
| Case Diameter: | 39 mm |
| clasp: | Tang |
| Gender: | Women`s |
| Series: | BLU |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Men`s Watch Aviator Quartz Chrono Black Dial Blue Silicone Strap 39898 - Dial: Black, Band: Blue
Invicta Pro Diver Chronograph Blue Dial Men`s Watch 22313 - Dial: Blue, Band: Two-tone (Black and Gold-tone), Bezel: Gold-plated
Invicta Pro Diver Automatic Blue Dial Men`s Watch 8928 - Blue / Gold, Dial: Blue, Band: Gold
Invicta Pro Diver Chronograph Dark Blue Dial Men`s Watch 26296 - Dial: Dark Blue, Band: Two-tone (Silver-tone and Yellow Gold-tone), Bezel: Silver-tone
Invicta Men`s Watch Pro Diver Automatic Blue Dial Silver Tone Bracelet 30092 - Dial: Blue, Band: Silver
Invicta 8935 Men`s Two Tone Blue Dial Pro Diver - Blue
Invicta Men`s Watch Pro Diver Automatic Blue Dial Silver Tone Bracelet 29179 - Face: Blue, Dial: Blue, Band: Silver