$170
Genuine & Authentic Rag & Bone
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Rag & Bone
Rag & Bone is a contemporary fashion brand known for its urban aesthetic and meticulous attention to detail, seamlessly blending British heritage with modern design.
With a commitment to quality craftsmanship, Rag & Bone offers effortlessly chic apparel that embodies both style and functionality.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Rag & Bone |
| SKU: | 11942282 |
| GTIN: | 439103642297 |
| Model: | Retro Cairo Corduroy |
| Color: | Blue |
| Size: | 12 |
| Waist Size: | 32 in |
| Size Type: | Regular |
| Closure: | Zip |
| Occasion: | Business Casual Travel Workwear |
| Fabric Type: | Corduroy |
| Accents: | Pockets Button |
| Rise: | High (Greater than 10.5 in) |
| Personalize: | No |
| Department: | Women |
| Pocket Type: | Slash Pocket |
| Inseam: | 28 in |
| Style: | Cropped |
| Features: | Crop Easy Care |
| Season: | Fall Spring Summer Winter |
| Pattern: | Solid |
| Garment Care: | Machine Washable |
| Suspender Buttons/Belt Loops: | Belt Loops |
| Front Type: | Flat Front |
| Material: | Cotton Cotton Blend |
| Materials sourced from: | Unknown |
| Fit: | Relaxed |
| Type: | Pants |
| Leg Style: | Wide-Leg |
| Theme: | Retro 80s Preppy |
| Country of Origin: | United States |
| Manufacturer Color: | BLUEWHT |