SALE: $278 (-69%) $895
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11944669 |
| MPN: | 46108 |
| GTIN: | 886678611690 |
| Model: | Invicta Speedway 46107 |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Green |
| Dial Color: | Black |
| Case Size: | 46 mm |
| Band Width: | 30 mm |
| Country of Origin: | Japan |
| Indices: | Index |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Department: | Men`s |
| Case Thickness: | 14.1 mm |
| Bezel: | Fixed |
| clasp: | Buckle |
| Handedness: | Left |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Cushion |
| Style: | Watches |
| Features: | Chronograph Hour Minute Second |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 meters / 165 feet |
| Reference Number: | 46108 |
| Case Diameter: | 46 mm |
| Series: | Speedway |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone |
| Display: | Black |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Speedway Men`s Watch 9211 - White, Dial: White, Black, Band: Silver
Invicta Men`s Watch Speedway Red Black and Silver Dial Steel Bracelet 47716 - Dial: Transparent, Red, Black, Silver, Band: Silver
Invicta Speedway Chronograph Brown Dial Two-tone Men`s Watch 17029 - Dial: Brown, Band: Two-tone (Silver-tone and Rose Gold-plated), Bezel: Silver-tone
Watch Invicta 49089 Speedway Lady 34 Stainless Steel - Dial: Rose gold, Band: Rose gold
Invicta Men`s Watch Speedway Quartz Chronograph Blue Dial Steel Bracelet 19532 - Dial: Blue, Band: Gold, Bezel: Gold, Blue
Invicta Speedway Chronograph Blue Dial Men`s Watch 25483 - Dial: Blue, Band: Gold, Bezel: Yellow Gold-tone
Invicta Men`s Watch Speedway Chronograph Black Dial Yellow Gold Bracelet 28658 - Dial: Black, Band: Yellow