$170
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11948993 |
| MPN: | 23748 |
| Model: | Invicta Angel |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Blue |
| Dial Color: | Blue |
| Lug Width: | 21 mm |
| Case Size: | 38.5mm |
| Band Width: | 21 mm |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | Arabic Numerals Stick Indexes |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 10.5 |
| Handedness: | Left |
| Department: | Women |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Dress/Formal Luxury Travel |
| Features: | 12-Hour Dial Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 23748 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Customized: | Yes |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Women`s Watch Angel Quartz Silver Tone Dial Black Silicone Strap 48852 - Dial: Silver, Band: Black
Invicta Mini Ring Watch Angel Quartz Rose Gold Dial Ladies Watch 49896 - Dial: Rose Gold-tone, Band: Rose Gold-tone, Bezel: Rose Gold-tone
Invicta Angel Quartz Blue Dial Two-tone Ladies Watch 14363 - Blue / Gold, Dial: Blue, Band: Two-tone (Silver-tone and Yellow Gold-plated)
Invicta Women`s 21418 Angel Analog Display Quartz Two Tone Watch - Dial: Silver, Band: Multicolor, Bezel: Silver, Gold
Invicta Angel Quartz Mop Dial Adies Watch 29110 - Dial: Mother of Pearl, Band: Two-tone (Silver-tone and Yellow Gold-tone), Bezel: Silver-tone