SALE: $254 $275
Genuine & Authentic Kenneth Cole
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Kenneth Cole
Kenneth Cole is a distinguished fashion brand known for its stylish clothing, shoes, and accessories that blend modern design with practical functionality. With a focus on urban chic and social responsibility, Kenneth Cole offers a range of products for both men and women. Whether you’re looking for fashionable footwear or elegant apparel, Kenneth Cole provides quality options that elevate your everyday style.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Kenneth Cole |
| SKU: | 11950720 |
| MPN: | KCWGY0064803 |
| GTIN: | 887038065962 |
| Model: | Kenneth Cole New York KCWGY0064803 |
| Dial Color: | Green |
| Band Color: | Two-tone (Silver-tone and Gold-tone) |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Case Size: | 43 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | KCWGY0064803 |
| Style: | Watches |
| Features: | Hour Minute Second |
| Movement: | Automatic |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Green |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 meters / 165 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Index |
| Watch Shape: | Round |
| Caseback: | Transparent See Through |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Thickness: | 13.8 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 43 mm |
| clasp: | Deployment with Push Button Release |
| Gender: | Men`s |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Kenneth Cole New York Quartz Black Dial Men`s Watch KCWGA7006701 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Silver-tone
Kenneth Cole New York Gotham Automatic Men`s Watch KCWGZ0065403 - Dial: Skeleton, Band: Black, Bezel: Black
Kenneth Cole New York Chronograph Quartz Blue Dial Men`s Watch KCWGI0058302 - Dial: Blue, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Kenneth Cole New York Chronograph Quartz Blue Dial Men`s Watch KCWGO0065703 - Dial: Blue, Band: Blue, Bezel: Silver-tone