$151
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11951371 |
| MPN: | 49370 |
| Model: | Invicta Speedway |
| Bezel Color: | Blue |
| Band Color: | Gold |
| Dial Color: | Blue |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 44 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Indices: | Arabic Numerals Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Fixed |
| Escapement Type: | Cylinder |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Sport Luxury |
| Features: | 12-Hour Dial Push/Pull Crown Water Resistance |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 49370 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Speedway York Edition Quartz Silver Dial Men`s Watch 49860 - Dial: Silver-tone, Silver, Band: Two-tone (Gold and Silver-tone), Silver, Bezel: Silver-tone and Gold, Silver, Gold
Invicta Speedway Chronograph Brown Dial Two-tone Men`s Watch 17029 - Dial: Brown, Band: Two-tone (Silver-tone and Rose Gold-plated), Bezel: Silver-tone
Watch Invicta 49089 Speedway Lady 34 Stainless Steel - Dial: Rose gold, Band: Rose gold
Invicta Speedway Chronograph Quartz Black Dial Men`s Watch 31001 - Dial: Black, Band: Yellow Gold-tone, Bezel: Yellow Gold-tone
Invicta Men`s Watch Speedway Quartz Chronograph Blue Dial Steel Bracelet 19532 - Dial: Blue, Band: Gold, Bezel: Gold, Blue
Invicta Speedway Chronograph Blue Dial Men`s Watch 25483 - Dial: Blue, Band: Gold, Bezel: Yellow Gold-tone
Invicta Men`s Watch Speedway Chronograph Black Dial Yellow Gold Bracelet 28658 - Dial: Black, Band: Yellow