$170
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11952529 |
| MPN: | 11282 |
| GTIN: | 886678112821 |
| Model: | Pro Diver |
| Dial Color: | Black |
| Band Color: | SIlver |
| Band Width: | 22 mm |
| Case Size: | 44 mm |
| Department: | Men`s |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 11282 |
| Style: | Casual |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Closure: | Fold Over with Safety Release |
| Case Material: | Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Men`s Watch Pro Diver Gold Tone Dial Automatic Yellow Bracelet 29183 - Face: Gold, Dial: Gold, Band: Gold
Invicta Men`s Watch Pro Diver Quartz Black Dial Yellow Gold Steel Bracelet 26975 - Face: Black, Dial: Black, Band: Gold
Invicta Men`s 34335 Pro Diver Automatic 3 Hand Black Dial Watch - Black
Invicta Pro Diver Chronograph Black Dial Men`s Watch 22799 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black Ion-plated
Invicta Pro Diver Mop Dial Ladies Watch 6895 - Gold / Mother of pearl, Dial: Mother of Pearl, Band: Two-tone (Silver-tone and Yellow Gold-plated)
Invicta 26973 Men`s Pro Diver Black Dial Two Tone Bracelet Watch - Dial: Black, Band: Multicolor (Silver-Tone and Gold-Tone), Bezel: Silver-tone
Invicta Pro Diver Chronograph Blue Dial Men`s Watch 22313 - Dial: Blue, Band: Two-tone (Black and Gold-tone), Bezel: Gold-plated
Invicta Men`s Watch Pro Diver Chronograph Black Dial Silver and Red Strap 34009 - Dial: Black, Band: Red