$115
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11953584 |
| MPN: | 35741 |
| Model: | Impact |
| Bezel Color: | Pink |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black Rose Gold |
| Lug Width: | 26 mm |
| Case Size: | 50 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Solid |
| Number of Jewels: | 11 Jewels |
| Indices: | Baton Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Escapement Type: | Cylinder |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver |
| Features: | 12-Hour Dial Acrylic Crystal Water-Resistant Chronograph |
| Unit Quantity: | 1 |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | 35741 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone Stainless Steel Metal |
| Theme: | Celebrity |
| Case Finish: | Polished |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |