$124
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11955344 |
| MPN: | 39309 |
| Model: | Invicta Aviator |
| Bezel Color: | Blue Gold |
| Band Color: | Blue |
| Dial Color: | Blue |
| Lug Width: | 26 mm |
| Case Size: | 50 mm |
| Band Width: | 32 mm |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Sunburst |
| Indices: | Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Handedness: | Right |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Escapement Type: | Cylinder |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Pilot/Aviator Casual Sport Sports |
| Features: | Day/Date Rotating Bezel Water-Resistant 12-Hour Dial |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 39309 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Men`s Watch Aviator Quartz Chrono Black Dial Blue Silicone Strap 39898 - Dial: Black, Band: Blue
Invicta Men`s Watch Aviator Chrono Rose Gold Dial Stainless Steel Bracelet 28128 - Dial: Rose Gold, Band: Rose
Invicta Men`s Watch Aviator Blue Black and Silver Dial Silicone Strap 49300 - Dial: Blue, Black, Silver, Band: Blue
Invicta Aviator Quartz Gunmetal Dial Men`s Watch 49720 - Dial: Gunmetal, Band: Black, Bezel: Black
Invicta Aviator Quartz Gunmetal Dial Men`s Watch 49718 - Dial: Gunmetal, Band: Black, Bezel: Silver-tone and Gold
Invicta Aviator Chronograph Dark Grey Dial Men`s Watch 17204 - Dial: Dark Grey, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone