$152
Genuine & Authentic Tommy Hilfiger
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Tommy Hilfiger
Tommy Hilfiger is a global lifestyle brand known for its classic American style with a modern twist. Offering a wide range of clothing, accessories, and footwear, Tommy Hilfiger combines preppy influences with contemporary designs. Tommy Hilfiger continues to be a leader in fashion, representing timeless elegance and casual sophistication.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Tommy Hilfiger |
| SKU: | 11955897 |
| MPN: | 1990-086-52 |
| GTIN: | 716736779799 |
| Frame Color: | HAVANA |
| Lens Color: | Clear Lenses |
| Lens Socket Width: | 52 mm |
| Bridge Width: | 18 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Department: | Unisex |
| Type: | Eyeglasses |
| Style: | TH 1990 |
| Lens Material: | Plastic |
| Lens Technology: | Anti-Reflective |
| Theme: | Fashion |
| UV Protection: | UV400 |