$110
Genuine & Authentic Casio
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Casio
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Casio |
| SKU: | 11956825 |
| MPN: | WV58A-1A |
| GTIN: | 079767862466 |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Grey |
| Reference Number: | WV58A-1A |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| BandWidth: | 24 mm |
| CaseColor: | Multi-color |
| CaseMaterial: | Resin |
| CaseShape: | Round |
| CaseThickness: | 11 mm |
| WaterResistant: | 50 meters |
| Case Material: | Resin |
| Case Shape: | Round |
| Theme: | Wave Ceptor |
| Features: | Chronograph Alarm World Timer Atomic |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 meters |
| Calendar: | Date Day Month Year |
| Collection: | Wave Ceptor |
| Crystal: | Mineral |
| Dial: | Grey |
| WarrantyLength: | 1 year |
| Manufacturer: | Casio |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Casio AQS810W-2A3V Digital/analog Combo Solar Powered 5 Alarms Resin Band - Dial: Blue, Band: Blue
Casio W220HF-3AV World Time Watch Green Nylon Band Alarm Illuminator Timer - Dial: Digital, Band: Brown, Green
Casio Illuminator AE1500WH Series 10-Year Battery Led Backlight Men`s Watch - Band: Black, Blue, Bezel: Blue