$196
Genuine & Authentic Rag & Bone
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Rag & Bone
Rag & Bone is a contemporary fashion brand known for its urban aesthetic and meticulous attention to detail, seamlessly blending British heritage with modern design.
With a commitment to quality craftsmanship, Rag & Bone offers effortlessly chic apparel that embodies both style and functionality.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Rag & Bone |
| SKU: | 11957477 |
| Model: | Fit 4 Featherweight |
| Color: | Black |
| Size Type: | Big & Tall |
| Size: | 38 |
| Waist Size: | 38 in |
| Fabric Wash: | Dark |
| Pattern: | Solid |
| Pocket Type: | 5-Pocket Design |
| Material: | Cotton |
| Accents: | Logo Button |
| Inseam: | 27 in |
| Department: | Men |
| Rise: | Mid (10-12 in) |
| Type: | Jeans |
| Fit: | Regular |
| Season: | Fall Spring Summer Winter |
| Closure: | Button |
| Style: | Straight |
| Fabric Type: | Denim |
| Garment Care: | Machine Washable |
| Features: | Lightweight Pockets |
| Country of Origin: | United States |