SALE: $552 (-12%) $625
Genuine & Authentic Seiko
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Seiko
Seiko is a distinguished watch brand known for its precision engineering and timeless design. With a rich history in horology, Seiko offers a wide range of watches from elegant dress pieces to advanced sports models. Seiko’s commitment to innovation and quality craftsmanship ensures reliability and style, making it a trusted choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Seiko |
| SKU: | 11959407 |
| MPN: | SRPE37 |
| Model: | Seiko Prospex |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | White |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 44 mm |
| Country of Origin: | Japan |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Dial Pattern: | Brick Pattern |
| Number of Jewels: | 23 Jewels |
| Indices: | Baton Indexes |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Reference Number: | SRPE37 |
| Caseback: | Screwback |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Style: | Diver Sport Casual |
| Features: | Screwdown Crown Water-Resistant Luminous Hands Date Indicator Self-Winding Sapphire Crystal Scratch-Resistant Rotating Bezel |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Seiko SPB210 Prospex Men`s Green Dial 39.5mm Brown Leather Strap Watch - Brown, Dial: Green, Band: Brown
Seiko Prospex Sea Automatic Blue Dial Men`s Watch SRPJ93 - Dial: Blue, Band: Blue, Bezel: Blue
Seiko Prospex 1968 Diver Black Dial Men S Watch SPB077 - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Silver
Seiko SNE595 Prospex Pepsi Dial Sapphire Crystal Stainless Steel Men’s Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Black, Blue, Red
Seiko Prospex Speedtimer Solar Salmon Dial Men’s Watch SSC963 - Dial: Pink Salmon
Seiko Prospex Speedtimer Light Green Dial Men’s Watch SSC965 - Dial: Light Green
Seiko Prospex Alpinist Stainless Steel Automatic Blue Dial Men`s Watch SPB249 - Dial: Blue, Band: Silver, Bezel: Silver
Seiko Prospex Men s Watch with Stainless Steel Case Automatic Watch SRPL51 - Band: Silver