$190
Genuine & Authentic Ray-Ban
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Ray-Ban
Ray-Ban is a legendary eyewear brand known for its iconic sunglasses and optical frames. Renowned for their timeless styles and high-quality lenses, Ray-Ban offers a variety of designs that cater to different tastes and lifestyles. With Ray-Ban, you can protect your eyes while making a bold fashion statement, making it a favorite choice among fashion enthusiasts and celebrities alike.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Ray-Ban |
| SKU: | 12019549 |
| MPN: | RB3016 Clubmaster |
| GTIN: | 805289304456 |
| Lens Color: | Classic G-15 Green-Grey |
| Color: | Mock Tortoise on Gold |
| Frame Color: | Tortoise |
| Lens Width: | 51mm |
| Bridge Width: | 21mm |
| Frame Width: | 5&1/2 Inches |
| Size: | Adult Medium |
| Temple Length: | 145mm |
| Type: | Adult Sunglasses |
| Department: | Unisex Adult |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Frame Shape: | Shield |
| Polarization: | No |
| UV Protection: | Yes |
| Frame Material: | Acetate / Metal |
| Frame Type: | Full Rim |
| Lens Technology: | Non-Prescription |
| Lens Vertical: | 42mm |
| Country of Origin: | Italy |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Ray Ban Clubmaster Eyeglasses RX5154 5494 51mm Brown Havana/demo Lens - Frame: Havana, Lens: Demo
Ray-ban Clubmaster Classic Polarized Black Frame Sunglasses RB3016 901/58 51 - Frame: Black, Lens: Green
Ray-ban Adult Clubmaster Oval Polished Beige/light Blue Gradient 52mm Sunglasses - Polished Beige/Light Blue Gradient, Frame: Brown, Lens: Blue
Ray-ban RB2341 1433/71 51mm Clubmaster Way Sunglasses Unisex - Frame: Gray, Lens: Gray
Ray Ban Clubmaster Fleck RB3016 1157 49-21 Black Havana G-15 - Frame: Black Havana, Lens: Green
Ray Ban RB 3016 1104/85 Clubmaster Brown Gradient Size 49/21 Sunglasses - Frame: Brown, Lens: Brown
RB4190-878/M2_52 Mens Ray-ban Clubmaster Square Sunglasses - Frame: Demi Gloss Havana