SALE: $196 (-50%) $395
Genuine & Authentic Garrett Leight
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Garrett Leight
The eyewear company Garrett Leight offers premium sunglasses as well as optical frames that showcase its stylish brand identity. Garrett Leight has gained recognition through its contemporary design approach and meticulous attention to detail which results in eyewear that combines traditional styles with contemporary elements. The collection from Garrett Leight allows you to choose fashionable eyewear that combines style with comfort and durability.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Garrett Leight |
| SKU: | 12020602 |
| MPN: | 2140-50-VINBRTBS |
| GTIN: | 810018277628 |
| Frame Color: | Brown |
| Other Frame Color: | Vintage Burnt Tortoise |
| Lens Color: | Blue |
| Other Lens Color: | Blue Smoke |
| Lens Width: | 50 mm |
| Bridge Width: | 23 mm |
| Arm Length: | 135 mm |
| Style: | Rectangle |
| Department: | Women`s |
| Type: | Opticals |
| Collection Name: | LAGUNA |
| Frame Material: | Acetate |
| Frame Shape: | Rectangular |
| Lens Protection: | 100% UV Protection |
| Country of Origin: | Made in Japan |