SALE: $761 (-45%) $1395
Genuine & Authentic Hamilton
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Hamilton
Our exclusive Hamilton watch collection unites Swiss precision with American spirit. Hamilton timepieces have earned trust from pilots and adventurers and watch enthusiasts because of their rich heritage and innovative design and exceptional craftsmanship throughout more than a century. Every model in our collection offers the perfect combination of style and performance between the rugged Khaki Field to sleek Jazzmaster and iconic Ventura designs.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Hamilton |
| SKU: | 12021322 |
| MPN: | H77455330 |
| GTIN: | 7630458804160 |
| Model: | Hamilton Khaki Navy |
| Other Dial Color: | Black |
| Other Band Color: | Black |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Case Width (mm): | 41 |
| Lug Width: | 20 mm |
| Case Size: | 41 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Collection Name: | Khaki Navy |
| Case Shape: | Round |
| Case Back: | Closed |
| Case Crystal: | Sapphire Crystal Scratch Resistant |
| Case Water Resistance: | 300 m (990 feet) |
| Band Clasp: | Pin Buckle |
| Movement Type: | Automatic |
| Country of Origin: | Made in Switzerland |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Starburst |
| Number of Jewels: | 25 Jewels |
| Indices: | Arabic Numerals Baton Indexes |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Features: | Water-Resistant Self-Winding Sapphire Crystal Swiss Made |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 300 m (30 ATM) |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Reference Number: | H77455330 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Rubber |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Hamilton H82375161 Khaki Navy Scuba Steel 40 mm Green Automatic Men`s Watch - Dial: Green, Band: Silver, Bezel: Black, Green
Hamilton Khaki Navy Scuba Auto H82505150 - Dial: White, Band: Silver, Bezel: Blue
Hamilton Men`s Khaki Navy 46mm Automatic Watch H77805335 - Dial: Black, Band: Black, Other Dial: Black
Hamilton Khaki Navy Scuba Automatic Blue Dial Men`s Watch H82345141 - Dial: Blue, Band: Silver, Bezel: White, Blue
Hamilton Khaki Navy Automatic Black Dial Men`s Watch H77725135 - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Red
Hamilton Men`s Khaki Navy Scuba 37mm Quartz Watch - Dial: White, Band: Silver, Other Dial: White
Hamilton Khaki Navy Automatic Green Dial Sprite Bezel Men`s Watch H82375961 - Dial: Green, Band: Green, Bezel: Black, Green
Hamilton Khaki Navy Scuba Automatic Black Dial Watch H82405130 - Dial: Black, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone