$185
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12022026 |
| MPN: | 35031 |
| Model: | invicta Vulture |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black Gray |
| Max Wrist Size: | 8.26 - 8.5 in |
| Lug Width: | 22mm |
| Case Size: | 40 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Closure: | Butterfly Clasp |
| Original Packaging Description: | With Tags |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Case Thickness: | 10 mm |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Handedness: | Right |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Watch Shape: | Round |
| Age Group: | Adult |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Luxury |
| Features: | 12-Hour Dial |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Age: | Modern (2000-present) |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Ronda 1069 Quartz |
| With Papers: | Yes |
| Weight: | 6 oz |
| Reference Number: | 35031 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |