$108
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12023120 |
| MPN: | 69200 |
| Model: | Invicta Celestial Hollis |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Black |
| Max Wrist Size: | 8.1-8.25 in |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 42 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Celestial |
| Number of Jewels: | 2 Jewels |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Case Thickness: | 11 mm |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Fixed |
| Escapement Type: | Cylinder |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual |
| Features: | Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 69200 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | Celestial & Horoscope |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |