SALE: $551 (-31%) $799
Genuine & Authentic Montblanc
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Montblanc
Montblanc International is a German manufacturing company of luxury goods, based in Hamburg. Montblanc produces a wide range of products, including goods for travel, writing implements, watches and jewelry, among other products.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Montblanc |
| SKU: | 12023692 |
| Model: | MB0044O 003 |
| Frame Color: | Gunmetal Chrome |
| Lens Color: | Demos with Logo Imprint |
| Frame Width: | 144 mm - Large |
| Bridge Width: | 21 mm |
| Lens Width: | 55 mm |
| Lens Socket Width: | 55 mm |
| Temple Length: | 150 mm |
| Vertical: | 31 mm |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Department: | Unisex |
| Type: | Eyeglasses |
| Style: | Half Rim |
| Frame Material: | Metal & Plastic |
| Theme: | Luxury |
| Features: | half-eyes Wide Fit Large Size |
| Country of Origin: | Japan |