SALE: $565 $599
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12023947 |
| MPN: | 35287 |
| GTIN: | 886678427550 |
| Model: | Invicta S1 Rally |
| Bezel Color: | Gold |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black Gold |
| Max Wrist Size: | 8.26 - 8.5 in |
| Lug Width: | 30 mm |
| Case Size: | 44 mm |
| Band Width: | 30 mm |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Skeleton |
| Number of Jewels: | 24 Jewels |
| Indices: | Round Indexes Numbers |
| Year Manufactured: | 2020 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 17 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Exhibition |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Rectangle |
| Style: | Casual Dress/Formal Driver Formal Luxury Skeleton Sport Travel |
| Features: | Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Unit Quantity: | 1 |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| With Papers: | No |
| Reference Number: | 35287 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone |
| Theme: | Invicta Diablo |
| Case Finish: | Gloss Polished |
| With Manual/Booklet: | No |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta S1 Rally Chronograph Quartz Brown Dial Men`s Watch 16015 - Dial: Brown, Band: Light Brown, Bezel: Silver-tone
Invicta S1 Rally Kinesia Anatomic Men`s Watch 47mm Yellow Quartz 45482 - Dial: Black, White, Yellow, Band: Yellow, Bezel: Yellow
Invicta Men`s Watch S1 Rally Quartz Chronograph Rose Gold and Black Dial 24226 - Dial: Black, Band: Black, Rose Gold
IN23084 Invicta S1 Rally Chronograph Blue Dial Men`s Watch - Style /: Black
Invicta S1 Rally Chronograph Ivory Dial Men`s Watch 23077 - Dial: Ivory, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
IN23078 Invicta S1 Rally Chronograph Blue Dial Men`s Watch - Style /: Silver
Invicta Men`s Watch S1 Rally Automatic Black Dial Silicone Rubber Strap 69513 - Dial: Black, Skeleton, Band: Black