$102
Genuine & Authentic Dragon Alliance
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Dragon Alliance
Dragon Alliance is a leading eyewear brand known for its stylish and high-performance goggles and sunglasses. Designed for action sports enthusiasts, Dragon Alliance combines innovative technology with bold designs to deliver exceptional clarity and protection. Whether you`re hitting the slopes or enjoying the beach, Dragon Alliance provides the perfect fusion of function and fashion for all your outdoor adventures.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Dragon Alliance |
| SKU: | 12027299 |
| Frame Color: | Black |
| Front Frame Color: | Matte Black |
| Temple Color: | Matte Black w/ Grey Logo |
| Frame Width: | 142 mm |
| Bridge Width: | 18 mm |
| Lens Socket Width: | 56 mm |
| Temple Length: | 140 mm |
| Vertical: | 39 mm |
| RxAble: | Yes |
| Spring Hinge: | No |
| Department: | Men |
| Type: | Eyeglasses |
| Style: | Full Rim |
| Frame Material: | Plastic |
| Features: | Full Rim Rectangular |
| Lenses: | Demo Lenses - Prescription Ready |